image image image image
عصب کشی

کانالهای ریشه،مسیر های بسیار باریکی هستند که از بالای یک دندان منشعب شده بطور عمودی در ریشه ها پایین  آمده و تا نوک ریشه ها امتداد دارند.

هر دندان بین یک تا چهار کانال ریشه میتواند داشته باشد. برخی از مشکلات دندانی مثل پوسیدگیهای عمیق میتوانند مغز دندان و این کانالها را آلوده و عفونی کنند که پیامد آن حساسیت،درد و ایجاد  آبسه است.درمان ریشه دندان یک راه درمانی متداول است که شامل خارج کردن مواد عفونی شده مغز و کانالهای ریشه و تمیز کردن این نواحی و پر کردن آنهاست.
سفيدكردن دندان‌ها  شاید شما از بد رنگی دندان هایتان ناراضی باشید یا حتی مایل باشید برای داشتن یك چهره زیباتر، دندان های سفیدتری داشته باشید. معمولا رنگ دندان های هر فرد با رنگ پوست او هماهنگی دارد. اگر به چهره یك سیاهپوست نگاه كنید، امكان دارد دندان های او خیلی سفید به نظر شما بیاید ولی حقیقت این است كه زمینه تیره و سیاه پوست او ایجاد خطای دید می كند و موجب می شود دندان هایش سفیدتر به نظر بیاید.
رنگ زرد دندان خبر می دهد از...
کلینیک دندانپزشکی دکتر باغستانی کلینیک دندانپزشکی دکتر باغستانی از سال 1374 ( بیش از 15 سال ) سابقه ) فعالیت خود را در همین مکان فعلی آغاز نموده و روز به روز با گسترش کمی و کیفی به فعالیت خود ادامه داده است .
خدمات ما  بهترین نماینده شوراها کسی است که درد مردم را بداند ، با مردم همدل و صمیمی باشد ، از فساد دور باشد و دنبال اشرافیگری خود نباشد.
اصول زیبایی در درمان های ترمیمی PDF چاپ نامه الکترونیک

در کلینیک دندانپزشکی دکتر باغستانی سعی شده است با توجه به سابقه طولانی و اعتمادی که در طول سالیان متمادی مراجعین عزیز به ما داشته اند ، از دندانپزشکان مجرب و توانمندی همکاری به عمل آورده شود. هم چنین بر آن شدیم تا مقالات سودمند و مفیدی رادر زمینه بهداشت دهان و دندان از طریق همین وب سایت ارائه دهیم. 

اصول زیبایی در درمان های ترمیمی

در بحث اصول زیبایی ، ابتدا باید بررسی کنیم که زیبایی چیست ؟ زیبایی یک مقوله بسیار شخصی است که به عواملی مثل عوامل جغرافیایی ، زبان ، مذهب و ناحیه ای که فرد زندگی می کند بستگی دارد.یک خط وجود ندارد که ما رسم بکنیم و بگوییم هر کس این طرف خط  است زیبا است و هر کس آن طرف خط نازیبا است ، اما در دندانپزشکی علم و هنر کپی کردن هارمونی های موجود در دهان بیمار را اطول زیبایی می گوییم .در حقیقت کاری می کنیم که هنر و علم ما که در دندانپزشکی استفاده می شود به راحتی در محیط دهان قابل تشخیص نباشد.در این زمینه فاکتورها را به سه دسته تقسیم می کنیم :
فاکتورهای مرتبط با دندان ها نظیر سایز ، شکل ، رنگ و قوام سطحی یا surface texture  و ایجاد facet  ها و مشابه سازی آنها
فاکتورهایی که مثل امبرژورها و نسبت دندان ها با همدیگر ، وجود بالانس و تقارن ، Alignment  آن ها یا ردیف بودنشان و رابطه contact  ها با همدیگر که از بین آن ها چند تایشان را بررسی خواهیم کرد.
یک سری فاکتورهای عمومی نظیر کانتورلثه ، فرم و ضخامت لب ها  ، خط لبخند و رابطه بین میدلاین صورت و میدلاین دندانی.
1. فاکتورهای مرتبط با دندان
(a)  در خصوص اندازه دندان ها باید گفت که اندازه دندان آن چیزی است که در حقیقت از نمای فرونتال به نظر می رسد ، این مسئله در بستن دیاستم ها مهم است که نسبت های دندان ها را بر هم نزنیم ، لبه اینسیزال دندان ها در خلال سن جوانی در حالت Rest  معمولا 3-2 mm  دیده می شوند و هر چه که از سن فرد بیشتر می گذرد بعلت سایش دندان و شل شدن عضلا ت لب ها  ، این میزان در فک بالا کاهش و در فک پایین افزایش پیدا می کند.میانگین دیده شدن لبه اینسیزال در مردها حدود 9/1 و در زن ها 4/3 است که همان طور که ذکر شد این میزان با افزایش سن در دندان های فک بالا کاهش پیدا می کند بنابراین اگر در بازسازی های کامل دندان ها را طوری بازسازی کنیم که بیشتر دیده شوند فرد سن دندانی جوانتری را خواهد داشت ، از طرفی آن چیزی که به نظر ما می رسد نسبت طول به عرض است . از دو دندان که عرض مساوی دارند آن که طول بلندتری دارد باریکتر به نظر می رسد همین طور از این قانون می توانیم در خلاف جهت استفاده بکنیم یعنی اگر می خواهیم دندانیرا متفاوت به نشظر برسانیم می توانیم از این قانون استفاده بکنیم.
(b) مساله دوم Proportion  است یا نسبت ، نسبت طلایی را همه می دانیم که حدود 617/0 یا 60% است یعنی اینکه یک دندان در نمای فرونتال 60% دندان بلافاصله مزیالی اش دیده خواهد شد و بهترین نسبت طول به عرض را در دندان های سانترال ما 10 به 8 داریم که در صورتی که از دست رفته باشند از کانین ها به عنوان داهنما می توانیم استفاده بکنیم.
(c) Surfaxe texture  یا قوام سطحی هم در طول زمان تغییر می کند وقتی که فردی جوان است دندان وی خصوصیات سطحی بیشتری دارد یعنی دندان Characterization  بییشتری دارد و هر چه که سن فرد می گذرد به دلیل سایشی که دارد این سطح صافتر و براق تر خواهد شد.هر چه نور بیشتری از آن سطح صاف منعکس بشود در نتیجه ما آن را براق تر ، نزدیک تر و روشن تر خواهیم دید بنابراین در Polish  کردن و نیرهای کامپوزیت ، در روی دندان وقتی که یک سانترال بازسازی می شود باید به Surface texture  دندان مجاورش دقت بکنیم.
2. فاکتورهای مرتبط با دندان های مجاور
(a) در مورد امبرژورها باید بگوییم که امبرژورها فضاهای مثلثی هستند که اطراف Contact  ها فرم می گیرند ، مساله زیبایی امبرژورهای اینسایزالی بسیار مهم هستند ، امبرژورها در طول زمان با افزایش سن فرد تغییر پیدا می کنند و درکی را که از عرض دندان داریم برای ما تغییر می دهند ، یعنی هر جه امبرژوربسته تر باشد آن دندان پهن تر وبزرگتر دیده می شود ، امبرژورها به سمت دیستال که حرکت می کنیم افزایش پیدا می کنند و مجموعا در شرایط مساوی خانم ها نسبت به آقایان دارای امبرژورها بازتر و گردتری در لبه های اینسیزال دندان هایشان هستند.
(b) بنابراین مشخصه یک لبخند تیپیک زنانه این است که Incisal edge  ها ، Round  باشند و امبرژورهای اینسیزالی باز و تغییرات زاویه ها به تدریج صورت بگیرد اما در مورد یک  Typical Men  Smile یا لبخند مردانه امبرژورها بسته تر هستند ، زوایا بیشتر ، Line angle  ها 90 درجه و دندانهای نیش Prominent  و برجسته هستند.
در مورد زیبایی وقتی صحبت می کنیم نمی شود از نور ورنگ صحبت نکنیم چون این مقوله بسیار زیبایی را تحت تاثیر قرار می دهد علت دیده شدن یک جسم همان طور که می دانیم تابش نور به آن و انعکاس نور و بازتاب نور از آن است ، همه طیف های نور معمولا جذب می شوند وآن طیفی که جذب نمی شود و منعکس می شود به بیزون ما جسم را به همان رنگ می بینیم ، حال اگر همه طیف ها جذب بشوند و هیچ طیفی بازتاب نشود ما آن جسم را به رنگ سیاه خواهیم دید و بر عکس اگر تمام طیف ها بازتاب بشوند ما آن ر ابه رنگ سفید خواهیم دید. در مورد دندان اولین مساله ای که ذکر می کنیم این است که دندان یک جسم پلی کروماتیک است و حداقل سه رنگ را در لبه اینسایزالی ، میانی و ژینژیوال خواهیم داشت .سه مساله مهم در رنگ Value ,Chroma , Hue است :
Hue  در حقیقت نام رنگ است مثل سبز ، فرمز ، آبی ،
Chroma  *  یا Saturation  یا اشباعیت رنگ آن چیزی  است که ما می گوییم قرمز پررنگ ، قرمز کم رنگ و یک Range  از این رنگ ها را خواهیم داشت
Value  *  در حقیقت Brightness  یا روشنی و تیرگی یا میزان خاکستری بودن رنگ است که میزان درخشندگی آن را برای ما تعیین می کند. Value  مهم ترین فاکتور درانتخاب رنگ است بدلیل اینکه چشم به میزان Value  فوق العاده حساس است.
رنگ های اصلی را ما اینجا تقسیم می کنیم به RYB  یا Blue  و Yellow و Red و رنگ هایی را که در بین آن ها قرار می گیرد به نام رنگ های ثانویه می گوییم که شامل نارنجی ، سیز و بنفش هستند . پس Primary  hue  ها RYB  و Hue  Secondary  ها که مخلوطی از دو تا Primary  بودند به نام رنگ های ثانویه و یک Complimentary hue  داریم یا رنگ های مکمل که آن هایی هستند که در این دایره رنگ کاملا روبروی همدیگر قرار دارند مثلا روبروی قرمز ، سبز قرار دارد  و می توان از آن به عنوان رنگ مکمل آن استفاده کرد. Complimentary  یا رنگ های مکمل این خصوصیت را دارند که وجود همدیگر را تشدید می کنند یعنی وقتی در کنار یکدیگر قرار داده می شوند بیشتر به نظر می رسند ، از طرفی یک نکته کلینیکی بسیار مهم این است که یک Primary hue  یا Hue  اولیه با یک Hue   مکمل اش وقتی روی هم بکار بروند هر دو رنگ خنثی می شوند و نما در نهایت خاکستری دیده خواهد شد ، از این مساله می توانیم در پوشاندن بد رنگی های دندان استفاده کنیم ، فرض کنید که یک بیماری اگر با رنگ Tetracyline Staining  متمایل به نارنجی به ما مراجعه بکند رنگ مکمل آن آبی است که ، می توان از آن برای Mask  کردن و خنثی کردن رنک زیرین استفاده کرد.
مسئله مهم دیگر درانتخاب رنگ که گاهی مشکل ساز خواهد بود مساله متامریسم (Metamerism)  است.متامریسم یعنی که یک جسم در نورهای مختلف به رنگ های مختلف دیده شود علتش هم این است که  در حقیقت بیشتر از یک راه برای ایجاد یک رنگ وجود دارد .سبز را مثال می زنیم : می توانیم سیز خالص داشته باشیم یا مخلوطی از آبی و زرد داشته باشیم ، اولا برای جلوگیری از این مساله باید نوری که انتخاب رنگ درآن انجام می شود نور خنثی باشد ، استفاده از لامپ های Day Light  می تواند کمک کننده باشد ، همین طور خاموش کردن نور یونیت و استفاده از رنگ ها خنک تر مثل لامپ های فلورسنت همراه با لامپ های هالوژن می تواند برای ما این مساله را ساده تر بکند. اگر رنگ سبز خالص را در نظربگیریم  وقتی که نور سفید به آن می تابد گفتیم که تمام طیف ها جذب و آن رنگی که ما می بینیم  یعنی سبز منعکس می شود در نتیجه ما آن جسم را به رنگ سبز می بینیم حالا اگر یک نور سفید به یک جسمی بتابد که مخلوطی از نور زرد و آبی دارد باز هم زرد و آبی منعکس می شوندو ما چشم ما آن را به صورت سیز درک خواهد کرد پس ما در نور سفید هر دو جسم را به صورت سبز خواهیم دید ، ولی اگر نور آبی به جسم اول که سیز خالص هست بتابانیم به دلیل اینکه جذب می شود هیچ رنگی بازتاب نخواهد شد و ما آن را به صورت سیاه می بینیم اما اگر نور آبی به جسم دوم که مخلوط  زرد و آبی هست بتابانیم در نتیجه آن به صورت آبی به نظر ما خواهد رسید ، به دلیل اینکه رنگ آبی از آن منعکس می شود.

تعاریف
Opaque and translucent
 در تعاریف دندانپزشکی زیبایی ، ما عاج را به عنوان یک جسم اپک و مینا را ترانسلوسنت یا بهتر است بگوییم مینا را به عنوان یک جسم اپالسنت در نظر می گیریم ، چیزی که برای ما Reality  و واقعیت و مشابه واقعی بودن را به ارمغان می آورد ، ترانسلوسنتی مینا است.
Principle of lines
یکی دیگر از فاکتورهایی که در اصول زیبایی به کار می گیریم قوانین خط ها هستند. خط ها می توانند در این زمینه کمک کننده باشند ، به این صورت که خط های عرضی می توانند Illusion  یا خطای دید را در درک عرض بیشتر برای ما ایجاد بکنند و خط های طولی درک طول بیشتر ،
Illusion در حقیقت عبارت است از اینکه یک جسم را آن طریقی که نیست  به نظر برسانیم یعنی فرش کنید یک دندان باریک را ما پهن به نظر برسانیم یا بر عکس  آن یک دندان پهن را باریک به نظر برسانیم که این کار را با ایجاد شیارهای طولی یا عرضی روی دندان می توانیم انجام دهیم .اما یک سری قواننی دارد به عنوان مثال ،
1) اگر Contrast  بالا برود در نتیجه میزان دیده شدن آن جسم افزایش پیدا خواهد کرد ،
2) اگر انعکاس نور از روی جسم بالا برود باز Visibility  یا دیده شدن آن جسم بیشتر خواهد شد و در صورتی که شکست نور روی جسم ایجاد بشود در نتیجه Visibility  یا دیده شدن آن کاهش پیدا خواهد کرد.
3) از طرفی ما می توانیم عمق را به وسیله ایجاد سایه ها و استفاده از Shade  ها و رنگ های تیره تر در نواحی خاص ایجاد بکنیم  ولی اگر بخواهیم یک جسم را برجسته تر نشان بدهیم باید که میزان نوری که از روی آن انعکاس پیدا می کند افزایش پیدا کند یعنی سطح باید صافتر و صیقلی تر باشد.
4) همین طور اگر بخواهیم که طول یک جسم افزایش یافته دیده بشود باید که خطوط عمودی و اگر هم می خواهیم عرض جسم را تحت تاثیر قرار بدهیم خطوط افقی را استفاده بکنیم .
5) The law of the face  در اینجا به یک مساله دیگری می رسیم تحت عنوان قانون صورت دندان ، صورت دندان عبارت است از آن قسمتی که به Line angle  های ترانزیشنال دندان منتهی می شود . در حقیقت آن قسمتی از سطح لبیال است که درست درنمای فرونتال آن را خواهیم دید. فرض کنید که ونیر کامپوزیتی روی دندانهای با عرض غیر یکسان قرار بدهیم و صورت های دندان مشابه نباشند در نتیجه چشم این درک را خواهد داشت که آن دو دندان مشابه هم هستند.
6) Canine prominancy  مساله دیگر در اصول زیبایی که گاهی استفاده می شود برجستگی کانین ها است که خیلی از بیماران را ناراحت می کند ، در صورتی که بخواهیم برجستگی کانین یک مقداری کمتر به چشم بیاید راه بسیار ساده ای دارد.وقتی یک کانین برجسته داریم که نسبت عرضش با عرض سانترال و لترال متناسب نیست می توانیم  Height of contour  اینسایزوژینژیوالی دندان را کمی به سمت مزیال شیفت بدهیم یعنی در حقیقت قسمت مزیالی که دیده خواهد شد کوچکتر خواهد بود و در انتهای سمت دیستال از یک  Partial Veneer  یا Shade  یک درجه تیره تر استفاده کنیم در نتبجه قسمت هایی را که چشم خواهد دید به صورت مساوی خواهد بود چون قسمت  انتهای دیستالی درسایه قرار گرفته و توجه چشم را کمتر جلب خواهد کرد و به همین دلیل کنین کوچکتر خواهد شد.
7) Back ground effect  مساله دیگر اثر Back ground  است. به هنگام انتخاب رنگ باید تمام Make –up  و Lip cover  ها و آرایش لب ها را که بیمار استفاده کرده پاک بشود چون این ها می توانند به عنوان رنگ زمینه ای ، درک رنگ را تحت تاثیر قرار بدهند ، مثلا رنگ کرم در زمینه سفید بسیار تیره تر از از رنگ کرم در زمینه قهوه ای دیده خواهد شد در نتیجه  اگر برای یک بیمار با Make up  قهوه ای انتخاب رنگ بکنیم و جلسه آینده بیمار Make up   صورتی داشته باشد به نظر می رسد که رنگ ما نادرست خواهد بود در صورتی که اگر این مساله با رنگ لب هایش کاملا match  بشود و بدون Make up   این انتخاب رنگ صورت بگیرد رنگ صحیحی را خواهیم داشت.

شکل دندان ها
در مورد شکل دندان ها هم ، انواع اصلی شکل دندان ها را به سه دسته کلی مربعی ، مثلثی و بیضی تقسیم می کنیم.
در انواع مربعی ، ریج های کنارییا ترایزیشنال    Line angle  ها با ریج میانی دندان برابر هستند. از نظر برجستگی ، لبه اینسایزال تقریبا صاف است و ضخامت آن در مزیال ، دیستال و میانه یکسان است  اما در دندن هایی با شکل ذوزنقه ای ریج های کناری برجسته تر هستند و ریج میانی فرو رفته تر است ، لبه اینسایزال به صورت مقعر دیده می شود و یک     Depression     یا گودرفتگی در ناحیه میانی سنترال خواهیم داشت .در صورتی که بر عکس آن در انواع بیضی ریج میانی برجسته تر است و ریج های کناری به اصطلاح  Prominancy  کمتری دارند.
لبه اینسایزال (Incisal edge)   محدب است و ضخامت آن در قسمت میان بیشتر است.
با استفاده از تمام این قوانین هست که می توانیم لبخند زیبایی را طراحی بکنیم.به طور مثال در این Case  که مشاهده می کنید این دندان لترال دارای Lingual version   و  Cross bite  با دندان پایین است ، با استفاده از یک  ونیر و adjust کردن سطح پالاتال به منظور جلوگیری از ایجاد Contact  با دندان پایین می توانیم دندان را به این شکل در بیاوریم که مشاهده می کنید و بدون نیاز به درمان های ارتو دنسی ما این کار را برای بیمار انجام بدهیم.

البته در صورتی که میزان مختصری از Lingunal version  مشاهده شود یا در صورتی که موارد مختصری از Rotation  را داشته باشیم در آن سمت که دندان بیرون زده است یک مقداری Reshaping  انجام می شود و در آن سمتی که دندان فرو رفته به نظر می رسد یک Partial veneer  انجام خواهد شد و دندان alighned  به نظر خواهد رسید.

با استفاده از تمام این قوانین می توانیم یک لبخند زیبایی را طراحی بکنیم البته هیچ دلیلی وجود ندارد که ما بخواهیم وقتی که بیمار در شرایط نرمال و راحتی به سر می برد و نمی خواهد که تغییراتی درآن داده شود این ها را به شکل کلاسیک در آوریم و برای بیمار به اصطلاح تغییراتی را اعمال بکنیم.

برچسب ها : اثرات فلوراید بر سلامتی دندان ها،  نخستین معاینه دندانپزشکی کودکان ، بهداشت دهان و دندان کودکان ،  روش های مراقبت از دندان ، دندانپزشکی ، مقالات دندانپزشکی ، پروتز دندان، پروتز متحرک، کلینیک دندانپزشکی در کرج ، مراقبت از دندان مصنوعی، دندان مصنوعی، پروتز دندان، پروتز متحرک، شیوه ی صحیح نگهداری دندان مصنوعی، آموزش و مراقبت از دندان ، ترمیمی زیبایی  ، جراحی لثه ، ایمپلنت ، ارتودنسی ، معالجه ریشه دندان یا راندو ، اطفال و جراحی فک و صورت  ، دهان، دندان، فک و صورت  دارو، درمان، تغذیه، مواد ، بیماری، ناهنجاری، بهداشت دهان ، بهترین زمان ارتودنسی ، بهترین زمان برای آغاز کردن مسواک در کودکان ، سرطان های دهان، تاثیر نوشابه های گازدار و تنقلات حاوی شکر در  پوسیدگی دندان ها ،دستورالعمل های لازم بعد از عصب کشی دندان ها ، اصول زیبایی در درمان های ترمیمی

 

مقالات دندانپزشکی


با ما تماس بگیرید !

آدرس : کرج - خیابان طالقانی جنوبی - نبش کوچه شهید غفوریان - کلینیک دندانپزشکی دکتر باغستانی
ساعات کار : 8 صبح الی 10 شب
تلفن:   2702276 - 0261
فکس : 2701530 - 0261
info@baghestaniclinic.ir